AIDS elleni világnap

2024. december 1.



1988 óta minden évben december 1-jén rendezik meg az AIDS elleni világnapot, mely a HIV elleni küzdelem és az AIDS-szel összefüggő megbetegedésekben elhunytakra való megemlékezés nemzetközi napja. Célja felhívni a figyelmet a megelőzés, a kezelés, és a biztonságos szexuális élet fontosságára.
Idei témája: Válasszuk a méltányos utat: az én egészségem, az én jogom! – mellyel a WHO felszólítja a vezetőket és az embereket, hogy támogassák az egészséghez való jogot, az esélyegyenlőtlenségek csökkentésével, amelyek hátráltatják az AIDS felszámolását.
Mindenkinek, mindenhol joga van a minőségi egészségügyi szolgáltatásokhoz a HIV és az AIDS elleni küzdelemben.
 
Globális adatok:
  • A becslések szerint 39,9 millió ember élt HIV fertőzéssel 2023-ban
  • Körülbelül 630 ezer ember halt meg HIV-vel kapcsolatos okok miatt 2023-ban
  • Becslések szerint 1,3 millió új HIV-fertőzött volt 2023-ban
 
Hogyan fertőződhetünk meg és hogyan nem?
A HIV-fertőzés a HIV-fertőzöttek testnedveinek cseréjén keresztül terjedhet, beleértve a vért, az anyatejet, a spermát és a hüvelyváladékot. A HIV terhesség és szülés során is átadható a gyermeknek. 
Az emberek nem fertőződhetnek meg HIV-vel hétköznapi érintkezés útján, például csókolózás, ölelés, kézfogás, étel vagy ital megosztása során.
 
Kockázati tényezők:
  • Vaginális vagy anális szex óvszer használata nélkül.
  • Egyéb szexuális úton terjedő fertőzések (STI), például szifilisz, herpesz, chlamydia, gonorrhoea és bakteriális vaginosis.
  • Alkohol vagy kábítószer káros használata szexuális magatartással összefüggésben.
  • Szennyezett tűk, fecskendők és egyéb injekciós eszközök vagy gyógyszeroldatok megosztása intravénás kábítószerhasználat során.
  • Nem biztonságos injekció, vérátömlesztés vagy szövetátültetés.
  • Olyan orvosi eljárások, amelyek nem steril vágást vagy szúrást foglalnak magukban; vagy véletlen tűszúrási sérülések, beleértve az egészségügyi dolgozókat is.
 
Tesztelés:
A legszélesebb körben használt HIV diagnosztikai tesztek kimutatják az egyén szervezete a HIV vírusra ellenanyagképzéssel válaszol, az adott immunválasz részeként antitesteket termel. A legtöbb esetben a fertőzést követő 28 napon belül az emberekben antitestek képződnek a HIV-vel szemben. Ez idő alatt az emberek az úgynevezett „ablakidőszakban” vannak, amikor alacsony az antitestszintjük, amelyet sok gyorsteszt még nem tud kimutatni, de közben már fertőző lehet, átadhatja másoknak a fertőzést.
 
Kezelés:
  • A HIV-fertőzés ellen nincs végleges gyógymód. Antiretrovirális gyógyszerekkel kezelik, amelyek megakadályozzák a vírus szaporodását a szervezetben.
  • A jelenlegi antiretrovirális terápia (ART) nem gyógyítja meg a HIV-fertőzést, de lehetővé teszi az ember immunrendszerének megerősödését. Ez segít nekik leküzdeni más fertőzéseket.
  • Jelenleg az ART-t minden nap kell szedni az ember élete végéig.
A gyógyszeres kezelések hozzáférhetősége révén ma már valóban évtizedekig kordában tartható a betegség, így a HIV-fertőzéssel élők nem csak plusz éveket, de jó minőségben eltöltött éveket kaphatnak.
 

Magyarországi adatok, információk:
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ kimutatása szerint 2022-ben 224 új fertőzöttet regisztráltak, melyek többsége (80%) férfi volt.
2022-ben 18 AIDS-hez köthető halálozás következett be (16 férfi, 2 nő).
 
A rendszeres szűrés és a korai felismerés az egyetlen módja, hogy a HIV-fertőzés esetén minél előbb megkezdődhessen a vírusellenes kezelés a súlyos szövődmények és a vírus továbbadásának megelőzése érdekében.
Minden szexuálisan aktív személy számára javasolt az évenként egyszeri szűrésen való részvétel.
 
A HIV-szűrés térítésmentesen vehető igénybe a bőr- és nemibeteggondozó intézményekben, valamint a kormányhivatalok és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ HIV/AIDS tanácsadójában.
 


 
Forrás:
https://www.who.int/campaigns/world-aids-day/2024
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hiv-aids
https://egeszsegvonal.gov.hu/maradj-egeszseges-cikkek/2163-aids-ellenes-vilagnap.html
https://www.antsz.hu/data/cms109043/HIV_AIDS_2023_II_nev.pdf