Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete
Éves rendes közgyűlés és 36. szimpózium
Székesfehérvár, 2024. november 7-8.



                                                                 
A rendezvény fővédnöke:
DR. LATORCAI CSABA
Parlamenti Államtitkár, Miniszterhelyettes
Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium

A rendezvény védnöke:
VARGHA TAMÁS
Parlamenti Államtitkár, Miniszterhelyettes
Honvédelmi Minisztérium



                                        


Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Kedves Vendégeink!
Szeretettel köszöntöm Önöket ismét hazánk történelmi fővárosában, Székesfehérváron! Nagy öröm, hogy a 2013-as Szent István Emlékév után ismét városunk adhat otthont az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete szimpóziumának, és házigazdaként a résztvevő szakembereknek első kézből mutathatjuk meg: az egészség megőrzése és a megelőzés segítése továbbra is kiemelt küldetésünk.
 
Az Önkormányzat évente számos ingyenes egészség- és prevenciós programot valósít meg, városrészi és tematikus egészégnapokon, szűrőprogramokon vehetnek részt a lakosok, amelyet már várnak is a székesfehérváriak. Fontos eredmény, hogy létrejött az Egészségfejlesztési Iroda, amely szakmai partnere az Önkormányzatnak a prevenciós tevékenységben, és már kialakult, felelősségteljes szakembergárda is szerveződött a program köré.
 
Székesfehérvár Önkormányzata az éves költségvetés összeállításánál a feladatkörébe tartozó alapellátás vonatkozásában mindig biztosítja a szükséges forrásokat, sőt minden évben tervez felújításokkal, fejlesztésekkel. A térség legnagyobb ellátóintézménye, a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház tekintetében is évtizedes jelentőségű beruházás zajlik, a Modern Városok Program keretében új, komplex épülettömb épül.
 
Amikor arról beszélünk, hogy mitől élhető egy város, hogy mi az, amivel egy adott település többet tud nyújtani az ott élőknek, akkor azt hiszem, Székesfehérvár esetében ez a munka is nagy súllyal esik latba. Ahogy a Nyitott tornatermek program országosan is mintaértékű, heti rendszerességgel nyújtott ingyenes sportolási lehetőségei és a városszerte megtalálható szabadidőparkok is, vagy éppen a 218 hektáros Sóstó Természetvédelmi Terület, amelyet a pusztulástól mentettünk meg és mára a város „zöld szíve” lett. Itt kapcsolódik össze az egészségmegőrzés és a fenntarthatóság, amelyek manapság már egymással is összefüggő fogalmak és feladatrendszerek.
 
A fent leírtakból is látszik, hogy a kihívások soha nem fogynak el, sőt mindig újak jönnek elénk az úton. Örülök, hogy az Egyesület tagjai ezekről folyamatosan és egyre szélesebb, Kárpát-medencei körben is beszélgetnek, tapasztalatot cserélnek.
 
Kívánom, hogy hasznosan és kellemesen teljen ez a két nap! Remélem, hogy a szakmai gyarapodás mellett jut majd idő a kikapcsolódásra, a feltöltődésre is hazánk történelmi fővárosában. Ismerjék meg Székesfehérvárt, vigyék jó hírünket szakmai és turisztikai területen is!
 
 
Dr. Cser-Palkovics András
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Polgármestere,
az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete
2024. évi társadalmi elnöke



Tisztelt Meghívottak!
Az Egészséges Városok program 1987. évi indulásakor azt a célt tűzte ki, hogy számos, az egészségügyön kívüli szektort is bevonjon az egészség megtartásába, javításába. Kifejezett szándék volt az elmúlt 37 év során annak az alapvetésnek az erősítése, hogy az emberi egészség megőrzése kisebb mértékben az egészségügy felelőssége és sikere, mint amennyire társadalmi ügy, melynek első számú felelősei a települési önkormányzatok, döntéseiken és szemléletük alakításán keresztül.
 
Az egészség társadalmasításának rengeteg eszköze van, melyek közül a rugalmas közösségeknek meghatározó a szerepük tagjaik egészségtudatos magatartásának megteremtésében, alakításában.
Fontos az egyre idősödő társadalom tagjainak egészségére is fókuszálni, hiszen az egészéges, aktív időskor vagy annak hiánya a társadalom ma még kevésbé felismert és tudatosult csodafegyvere vagy problémája lehet.
Már a múlt század ’70-es éveiben megfogalmazták, hogy az egészség nem csupán a betegségek hiányát jelenti, hanem a teljes testi, lelki jóllétet, mely szerint a lelki egészség megtartására is megfelelő hangsúlyt kell fektetni.
Hatalmas a jelentősége az önkormányzatok tudatos, az egészséget támogató döntéseinek is a különböző stratégiai dokumentumok (közép- és hosszútávú tervek, koncepciók) megalkotásakor.
 
Ez évi szimpóziumunk feladata mindazon programok, módszerek, eszközök feltárása, bemutatása, átadása, melyek segíthetik az egészséget és a fenntartható fejlődést támogató társadalmi környezet megteremtését.
 
Egyesületünk nem titkolt célja, hogy éves konferenciánk során mind többen megismerjék szervezetünket, tevékenységünket és az Egészséges Városok program módszereit, így tagvárosaink mellett várjuk az érdeklődő települések vezetőinek, szakembereinek, szakmai és civil szervezeteik képviselőinek jelentkezését. Az éves szimpózium kiváló lehetőség a kapcsolatteremtésre, és sok esetben ez az első lépés hálózatunkhoz való csatlakozáshoz is. Bízunk benne, hogy minél szélesebb körben tudjuk bemutatni a WHO Európai Egészséges Városok program alapelveit és módszereit, valamint az elmúlt 37 évben összegyűlt tapasztalatait.
 
Reméljük, meghívásunkat mind többen el tudják fogadni és rendezvényünk során hasznos információkat kaphatnak városuk lakosainak egészségmegőrzését célzó programjaikhoz. 
 
 
De Blasio Antonio
az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete
elnöke


A szimpózium célja
A konferencia célja bemutatni azon helyi kezdeményezéseket, melyek a WHO Európai Egészséges Városok Hálózat VII. ciklusának (2019-2025) 4. fő témájához kapcsolódó prioritási területeken valósultak meg.

"A társadalmi környezet fejlesztése az egészség érdekében"
  • Rugalmas közösségek
  • Egészséges időskor
  • Lelki egészség és jóllét
  • Önkormányzati stratégiai dokumentumok szerepe az egészségfejlesztésben
  • A WHO egészség-indikátor rendszere települések részére
A fentiek mellett tagvárosaink bemutatják az elmúlt évben megvalósult kiemelkedő programjaikat, tevékenységeiket. A konferencia további célja  lehetőséget adni nem tagvárosi önkormányzatok és szervezetek részére is a bemutatkozásra, valamint az Egészséges Városok program megismerésére.
A szimpózium munkamódszere
Az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete hagyományaihoz híven, a résztvevők plenáris üléseken előadások, esettanulmányok keretében ismerhetik meg a szimpózium témájához kapcsolódó helyi kezdeményezéseket, programokat, együttműködéseket.
A szimpózium résztvevői
A rendezvény nyitott. Az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete tagvárosai mellett minden érdeklődő önkormányzat, szakmai szervezet és magánszemély számára biztosított a részvétel lehetősége, és ezáltal az Egészséges Városok program mélyebb megismerése.
Programtervezet
A részletes program az előadás bejelentők beérkezése után kerül összeállításra.

2024. november 7. (csütörtök)
Helyszín: Székesfehérvár Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala
(8000 Székesfehérvár, Városház tér 1.)

11:00

Felügyelő bizottsági ülés, irányító bizottsági ülés (Külön meghívás alapján)

12:00

Sajtótájékoztató

12:30-14:00

Közgyűlés részvevőinek érkezése, büféebéd

14:00

Közgyűlés(Külön meghívás alapján)

15:30

Kávészünet

16:00

Közgyűlés folytatása

17:00

Közgyűlés zárásaKözösségi program – Helyi egészségfejlesztési programok meglátogatása

19:00

Székesfehérvár Megyei Jogú Város Polgármesterének fogadása


2024. november 8. (péntek)
Helyszín: Mercure Hotel Székesfehérvár Magyar Király
(8000 Székesfehérvár, Fő utca 10.)

10:00

36. Szimpózium megnyitója

 

Plenáris ülés

11:15

Kávészünet

11:45

Plenáris ülés folytatása

13:00

Ebéd

14:00

Plenáris ülés

15:30

Kávészünet

16:00

Plenáris ülés folytatása

17:00

Szimpózium zárása



Letölthető anyagok
Meghívó füzet (benne: részletes információk - jelentkezés, előadásra való jelentkezés, költségek, étkezések, szállás, parkolási információ, kapcsolat)
Jelentkezési lap és előadás bejelentő lap