Egészség Világnapja: 2022. április 7.


„A mi bolygónk, a mi egészségünk”


 
 
El tudunk képzelni egy olyan világot, ahol a tiszta levegő, víz és étel mindenki számára elérhető?
Ahol a gazdaság középpontjában az egészség és jóllét áll?
Ahol a városok élhetők, és az emberek irányítással rendelkeznek saját egészségük és a bolygó egészsége felett?
 

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minden évben április 7-én ünnepeli az Egészség Világnapját, 1948-as megalakulására emlékezve.
Az Egészség Világnapja egy globális kampány, amely egy-egy olyan egészséghez kapcsolódó kihívásra fókuszál, melynek globális hatása, jelentősége van.

 
 
Világjárvány, szennyezett bolygó, növekvő megbetegedések, mint például a rák, az asztma és a szívbetegségek – mindezek közepette a WHO az Egészség Világnapján 2022-ben a globális figyelmet azokra a sürgős intézkedésekre összpontosítja, amelyek szükségesek az emberek és a bolygó egészségének megtartásához, valamint elősegítik  a jóllétre fókuszáló társadalmak létrehozására irányuló lépéseket.
A WHO becslései szerint évente több mint 13 millió halálesetért az elkerülhető környezeti okok a felelősek. Ebbe beletartozik a klímakatasztrófa, amely a legnagyobb fenyegetés az egészségre, amellyel valaha szembekerült az emberiség. A klímakatasztrófa egészség katasztrófa is egyben.


 
                                                                    
 
 
A politikai, szociális és gazdasági döntéseink befolyásolják a klíma- és az egészség katasztrófát. Az emberek több mint 90 százaléka egészségtelen levegőt lélegez be, amelyet a fosszilis energiahordozók elégetése okoz. A felmelegedéssel megszaporodtak a szúnyogok és az általuk terjesztett betegségek messzebbre és gyorsabban terjednek, mint eddig bármikor. Az extrém időjárási jelenségek, a talaj degradációja, és a vízhiány kiszorítja az embereket lakóhelyükről és befolyásolja az egészségüket. A szennyezés és a műanyagok megtalálhatók a legmélyebb óceánok fenekén, a legmagasabb hegyekben, és bejutottak az élelmiszerláncunkba is. A túlzottan feldolgozott, egészségtelen ételek és italok gyártására berendezkedett rendszerek elhízási hullámhoz, a rákos megbetegedések és szívbetegségek növekedéséhez vezetnek, miközben az üvegházhatású gázok egy harmadát termelik meg.
 
Amíg a COVID-19 világjárvány megmutatta nekünk a tudomány gyógyító erejét, rávilágított a világunkban jelen lévő egyenlőtlenségekre is.  A világjárvány láthatóvá tette a hiányosságokat a társadalom minden területén, és kiemelte a fenntartható „jólléti társadalmak” létrehozásának sürgősségét, amelyek elkötelezettek a méltányos egészség elérésében, a jelenlegi és jövőbeni generációk számára, anékül, hogy megsértenék az ökológiai határokat. A gazdaság jelenlegi felépítése a bevételek, a vagyon és a hatalom igazságtalan elosztásához vezet, amelyben még mindig túl sok ember él szegénységben és bizonytalanságban. Egy jólléti gazdaságban az emberek jólléte, az esélyegyenlőség, és az ökológiai fenntarthatóság is cél. Ezen célokat hosszú távú befektetések, jólléti költségvetések, szociális védelmi, jogi és pénzügyi intézkedések segítségével kell megvalósítani. A bolygó és az emberek egészségét romboló gyakorlat megtöréséhez törvényhozási lépésekre, vállalati reformokra, és az egyének támogatására van szükség, valamint az egészséges választások ösztönzésére.
 
 
"A mi bolygónk, a mi egészségünk” kampánnyal a WHO arra kéri a kormányokat és a nyilvánosságot, hogy osszák meg történeteiket olyan lépéseikről, melyeket a bolygó és az egészségük védelmében, valamint a jólléti társadalmak előtérbe helyezése érdekében tesznek.
 
 
 
Forrás: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022